Местоположение

 Най-големият и модерен калолечебен курорт в страната, който се намира на 22 км североизточно от големия пристанищен град Бургас. Железопътна линия и автобусна пътна магистрала свързва двата курортни центъра, а и летището на Бургас отстои само на 10 км от Поморие. Самият курорт е разположен на неголям, вдаден в морето полуостров, в основата на който е изграден нов хубав квартал. Околностите на курорта са богати на лозя и обширни овощни градини с праскови, смокини и други плодове, просторна пясъчна плажна ивица, особено ценното калолечебно езеро - лагуна и солница за добив на морска сол и лечебният препарат луга, който се получава при този добив.

Балнеологични фактори

Минералната вода принадлежи към един от особено рядко срещаните видове, защото при сравнително невисоката си минерализация съдържа значително количество магнезий, който е особено ценен за редица важни физиологични функции на организма. Температурата на водата от сондажния източник е 20°С.

Лечебната лиманна кал се черпи от лагунното езеро и има особено ценни физико-химически качества. Тя е черна, пластична, с фина структура, богата на сероводород и хуминови киселини, средно минерализирана, със силикатно-карбонатен скелет, както и с леко алкална реакция.

Климат

Климатът на Поморие е континентално-средиземноморски. Средногодишната температура на въздуха е 12,8С0, при средна януарска температура плюс 2,6С0, а през юли - 23,3С0. Летните месеци се освежават от морския бриз, зимата е мека, пролетта настъпва след 15 март и е богато озеленена и цветуща, а топлата и слънчева есен продължава докъм 15 декември. Снежна покривка не се задържа.

Плажът е обширен - дълъг около 5 км и с ширина до 30 метра. Настлан е с хубав пясък с тъмен отблясък.

Индикации за лечение и профилактика

Курортът е обект на многогодишни медицински проучвания и неговият профил включва на първо място заболяванията, които се повлияват особено добре от калолечението:

  •  заболявания на опорно-двигателния апарат – хронични дегенеративни и възпалителни ставни заболявания: остеоартроза с различна локализация, ревматоиден полиартрит, инфекциозни артрити; 
  • миалгии, миозити, лумбаго; остити и периостити, състояния след костни фрактури; 
  • периартрити, бурсити, тендовагинити; 
  • състояния след травми на ставите и на меките тъкани; 
  • гинекологични заболявания, както и безплодие; 
  • заболяване на мъжките полови органи, остатъчни явления след оперативни интервенции и леки степени на стерилитет.

 Добри лечебни резултати се получават и при някои заболявания на периферната нервна система – хронични невралгии, неврити, плексити, радикулоневрити, дископатии, невровегетопатии, невро-фибромиозити, следтравмени състояния на периферните нерви, а така също и при някои кожни заболявания – хронични екземи, псориазис, невродерматити.

От друга страна морско-климатичните фактори широко се използват и за лечение на някои заболявания на дихателните органи – хронични бронхити, ринофарингити, синуити, трахеити, леки форми на бронхиална астма, функционални разстройства на нервната система, както и хипертонична болест; други индикации – затлъстяване, подагра, състояния на възстановяване след тежко боледуване и оперативни интервенции, вторична анемия.

 Курортът функционира целогодишно


«